Naposledy aktualizováno: 06.12.2019 09:18:22
logo

Městská knihovna Lázně Bělohrad

 

Historie knihovny

 

Knihovna začínala v Bělohradě v prostorách bývalého hotelu a hostince "Dědek" v Lázeňské ulici. V roce 1974 byla přestěhována naproti do dávné hospody myslivců U Sušáka, U Laušmanů, jinak také známá pod málo užívaným názvem Modrá hvězda .

 

V tuto dobu vedla knihovnu Magda Frantová. V roce 1975 po odstěhování M. Frantové převzala její funkci Jana Rainová. Interiér knihovny sestával z půjčovny s čítárnou, kanceláře a malého skladu. Hygienické zařízení nebylo vábné, pouze výlevka a suché WC na chodbě, otop plynem pouze v čítárně. Celý objekt byl ve správě Okresního podniku bytového hospodářství.

 

V roce 1979 v říjnu došlo k poruše odpadu v bytové jednotce nad knihovnou, voda protekla stropem a zaplavila parketovou podlahu, která se zbortila. V důsledku toho byla nutná adaptace. S minimálními náklady a za pouhý týden byl celý objekt zmodernizován a předán bělohradským čtenářům k užívání.  

 

 V roce 1994 byla budova knihovny vrácena původnímu majiteli a knihovna se přestěhovala do hasičské zbrojnice v Barákově ulici č.p. 419, kde je umístěna dosud.