Městská knihovna Lázně Bělohrad
Naposledy aktualizováno: 14.11.2017 18:28:54
Návštěv :
Celkem : 11622
Týden : 61
Dnes : 4
podrobnosti

FOTOGRAFIE Z AKCÍ SI MŮŽETE PROHLÉDNOUT

 V SEKCI FOTOGALERIE

 

 

 

2017

6. 6. Pasování na čtenáře

 

Také v letošním roce proběhlo v aule základní školy pasování prvňáčků na rytíře řádu čtenářského a jejich přijetí za potenciální čtenáře knihovny. Na slavnost dorazil pan král Písmenkové říše, který děti pasoval. Starší žáci při této příležitosti zahráli pár písní na kytaru. A všichni noví rytíři dostali gleit, knížku a záložku. Všem moc blahopřejeme a přejeme jim spoustu dobrodružství při čtení knížek. Fotky z akce najdete ve fotogalerii.

 

31. 5. 2017 Malování na kameny 

Tentokrát jsme se ke společnému tvoření sešly samé ženy. Malovalo se akrylovými barvami na kameny a ulity, abstraktní tvary i konkrétní obrázky. U šálku čaje vládla příjemná tvořivá atmosféra. Všechny jsme si vytvořily pěkné kamínky. Pokud chcete vidět, co jsme namalovaly, podívejte se do fotogalerie.

 

 

31. 3. Noc s Andersenem

Další tajemná noc je za námi. Tentokrát na téma Piráti a námořníci. Zúčastnilo se 21 dětí ve věku od 7 do 11 let. Děti si vyrobily šavle a čepice, a pak jsme se vydali hledat poklad podle mapy. Našli jsme truhlu s buřty a opekli si je na ohýnku u Pardoubku. To už se setmělo a vyrazili jsme zpátky do knihovny. Tam děti malovaly podivná zvířata, která na svých cestách námořníci potkávají. Pak jsme si přečetli příběh z knihy Škola pod plachtami a všichni zalezli do spacáčků a usnuli. Ráno jsme se nasnídali a plnili další zajímavé úkoly, než si pro děti přišli rodiče.

 

 

21. 3. Aromaterapie a feng shui

V naší knihovně proběhla již druhá přednáška Mgr. Pavly Apostolaki, tentokrát na téma použití aromaterapie v domě podle zásad feng shui. Dozvěděli jsme se zajímavé informace, například čím provonět pracovnu, aby se nám lépe pracovalo, jaké esenciální oleje použít v prostorách určených dětem, nebo jak se zbavit nepříjemného odéru v botníku. Esence jsme měli možnost také očuchat a tak se naší knihovnou linula velmi příjemná vůně. Děkujeme paní Apostolaki za zasvěcené i zábavné povídání.

 

 

2014

 

3. 6. - Pasování prvňáčků

Ani letos nebyly třídy prvňáčků ochuzeny o pasování do rytířského řádu čtenářů. Za dětmi dorazil sám pan král Písmenkové říše a svým mečem společně s královnou Slabikou II. děti pasoval do rytířského řádů čtenářů. O tom, že si děti pasování opravdu za své hrdinné skutky zasloužily, rozhodně nemůže být pochyb. Odměnou jim byla také pohádka Sůl nad zlato, kterou pod vedením paní učitelky Rýdlové nacvičily děti ze základní školy.

 

 

8. 4. - Dvakrát vrtej, jednou trhej

 

Pozvání do naší knihovny přijal pan Václav Franc, zubař z Nové Paky a zároveň autor humorných povídek ze zubařského prostředí. Jeho čtení bylo doplněno o písničky hudebního seskupení Ze šuplíku. Posluchači se náramně bavili a myslím, že odcházeli s pocitem, že i se zubařem může být opravdu sranda...

 

4. 4. - Noc s Andersenem

Letošní nocování v knihovně proběhlo pod taktovkou komisaře Vrťapky, psího detektiva. Děti měly za úkol najít tři indicie, které jim pomohly vyřešit případ ztraceného maharadžova zlatého vejce. První indicie na ně čekala v kapli na zámku, další pak nalezly v Památníku K. V. Raise a tu poslední se jim podařilo vypátrat ve staré zámecké zdi. Nakonec našly i ztracené zlaté vejce, které ukrývalo tajemství. Zmoženy pátráním děti po pohádce Modrý tygr krásně usnuly a ani se nebály ducha H. Ch. Andersena, který knihovnu v osudnou noc obchází...

 

26. 4. - Čtení s babičkou

Březen, měsíc čtenářů byl u nás v knihovně zakončen akcí pro děti, a to Čtením s babičkou. Naše pozvání přijaly babičky Hana Smotlachová a Mirka Grohová, které pro mladší děti připravily pohádky kouzelné  kapsy a vyprávění o Lichožroutech pro děti starší. Závěrem si dětští návštěvníci vyrobily maskota ze staré ponožky, a že nebylo o nápady nouze!

 

 

10. a 17. 3. - trénink paměti

Již po několikáté měli návštěvníci knihovny možnost vyzkoušet, jak je na tom jejich mozek, respektive pamět a naučit se pár triků, jak ji vylepšit. Pod vedením paní ředitelky novopacké knihovny Stáni Benešové bylo trénování hrou a posluchači lekcí odcházeli se schopností zapamatovat si nákupní seznam či dny v kalendáři.

 

 

 

 12.2. - Příběh léků

Jak tenká hranice je mezi jedem a lékem, které léky a jak správně užívat a co si myslí o současném zdravotnictví, tak to jsou otázky, na které odpovídal Mgr. Tomáš Cikrt, bývalý mluvčí ministerstva zdravotnictví a zároven autor publikace Příběh léků. Na praktické dotazy posluchačů přednášky reagoval pan Horák, lékárník z Libáně.

 

15. 1. - večer s vizážistkou

Středeční večer patřil v bělohradské knihovně ryze ženám, které měly možnost vyslechnout přednášku vizážistky Dany Beranové. Ta individuálně každé účastnici určila typ postavy a doporučila střih šatů. Přednáška byla navíc obohacena o barvnou typologii, ukázku vázání šátků a sestavení outfitů...

 

2013

 

13. 12. - vánoční dílna - malování na hedvábí

Předvánoční atmosféru děti vychutnávaly v knihovně skrze vánoční dílnu, která byla doplněna o hudební vystoupení dětí ze třídy Elišky Suché. Dětští návštěvníci společně s jednou dospělou účastnicí si namalovaly hedvábný obrázek, který jistě potěšil nejen jejich tvůrce...

 

 

 

28.11. - Sýrie - cestopisný večer

Městská knihovna Lázně Bělohrad pořádala další z cyklu cestopisných večerů, tentokrát na téma Sýrie v podání mladých cestovatelů. Pan Kvarda a pan Chlum přiblížili krásu i stinnou stránku země pomocí podrobného vyprávění zážitků z jejich cesty a návštěvníci tak měli možnost udělat si obrázek ze země, kterou teprve čekala občanská válka a její podoba je v jejím důsledku tudíž momentálně v nenávratnu...

 

4. 10. - Po stopách bělohradských pověstí

Týden knihoven jsme zakončily společně s dětmi podzimním výletem s přenocováním, a to na téma Po stopách bělohradských pověstí. Společně jsme se vydali dle "staré" mapy, kterou děti nalezly v knize, po stopách mrtvé hraběnky, poustevníka Augustýna či ženicha ze Svatební košile až na Byšičky. Cestu jsme zakončili nalezením sladkého pokladu u starého dubu a táborákem s buřty. Unavené hlavy jsem složili na Dolní Nové Vsi v hasičárně, proto bych ráda alespoň touto cestou poděkovala tamním hasičům za příjemně strávenou noc v jejich základně.

 

 

 

 

3.10. - trénink paměti

 

V rámci akce Týden knihoven proběhlu nás v knihovně trénink paměti pod vedením  Stáni Benešové, ředitelky  novopacké knihovny. Trénink byl určen všem věkovým kategoriím a účastníci si mohli v praxi osvojit loci techniku (věc, kterou si chceme zapamatovat, si spojíme s absurdní situací a místem). trénink proběhl v zábavném duchu a můžete se těšit na pokračování v lednu.

 

 

 

26. 9. - hudebně literární večer Josef Pepson Snětivý

 

Tentokrát zažila naše knihovna premiéru v podobě hudebně literární večera v podobě pana Snětivého. Sám autor přečetl ze svých sbírek Z deště pod opak a Retroperspektiva pár veršů, představil svá prozaická díla a překlady knih a doplnil vše o neméně zajímavý hudební program. Autorovy básnické sbírky si můžete zapůjčit u nás v knihovně.

 

 

4. 6.  - Můj rok s Angelem

 

 

Poslední akcí před začátkem letních prázdnin bylo vyprávění místní paní zubařky Heleny Hronové, která se na rok stala "adoptivní" maminkou italského studenta Angela. Paní Hronová se zapojila do projektu ASF  a pečuje po celý rok vždy o jednoho zahraničního studenta. První byl Marko, pak Onur z Turecka, letos je to Angelo z Itálie, který paní Hronové očividně velice přirostl k srdci. Velmi nás překvapila Angelova znalost a schopnost velmi dobře komunikovat česky, takže beseda mohla proběhnout v našem jazyce a  Angelo velmi mile odpovídal na naše všetečné otázky. Doufáme, že na Lázně Bělohrad bude vzpomínat moc rád a paní Hronové přejeme do další spolupráce jen samé pozititivní zážitky a zkušenosti. 

 

 8. 5. - Ženský princip z pohledu astropsychologie

 

 Pro všechny příznivce psychologie byla připravena netradiční přednáška přední české astroložky, paní Mgr. Marie Hlávkové, která nás uvedla do problematiky ženského a mužského principu z pohledu astropsychologie.

Psychologická astrologie je moderní astrologická disciplína, která pomocí rozboru horoskopu odhaluje, kdo opravdu jsme, odkrývá naše autentické vnitřní energie, schopnosti a dispozice. Můžeme zjistit, zda opravdu žijeme svůj život a podíváme se na hlubší příčiny a souvislosti svých problémů. Pomocí hlubinného psychologického vhledu do horoskopu mnohdy přijdeme na netušené souvislosti mezi situacemi, které nás obklopují, a naším vnitřním nevědomým světem.

Psychologická astrologie je metoda, která nás zavádí do světa skrytých souvislostí, dotýká se jemného přediva duše a je výborným rádcem na naší cestě k větší zralosti a uvědomělosti.

Velmi nás potěšila vysoká návštěvnost na této přednášce a již nyní se tešíme na setkání s paní Hlávkovou na téma partnerské vztahy.

 

 

 

 

 

 

 

27. 4. - Čarodějné tvoření

 

 

V očekávání svátku pálení čarodějnic jsme společně s dětmi zdobili trička barvami na textil. Děti vybíraly z mnoha čarodějných obrázků a všem se to náramně povedlo, a tak je čarodějnice Elixíra doprovodila na zahradu, kde je čekaly nelehké úkoly - obléct si čarodějný háv, přeběhnout překážku ve vzduchu, koštětem přepravit balón a poslední disciplínou byl hod slepičím pařátem. Nejúspěšnějším čarodějem byl Matyáš Kráčmar, na druhém místě Vojta Bajer a o třetí místo se dělil Jiřík Ludvík se Simonkou Mikoláškovou.

fotografie naleznete v sekci fotogalerie

 

 

 

 

 

9. 4. -  Cyklovýlety po Česku

 

Blíží se jaro a s ním i plány na výlety, proto jsme do naší knihovny pozvali pana Martina Leschingera, který nám pomocí krásných fotografií přiblížil zajímavé cyklotrasy po celých Čechách a dal nám tam bezva tipy na výlety kolmo. Pan Leschinger zároveň vydává knihy s výletováním nejen po východních Čechách, které jsou Vám k dispozici právě u nás v knihovně.

 

 

 

 

 

 

5. 4. - Noc s Andersenem

 

Páteční večer jsme se v knihovně vrátili zpět do pravěku. Do knihovny přišlo přenocovat něco málo přes 20 dětí, které společně zažily dobrodružství a plno legrace při zapojení do akce Noc s Andersenem aneb Cesta do pravěku. Děti se rozdělily do družstev - Zabijačky mamutů, Hnědí mamuti a Jaguáři. První úkol byl nelehký, děti se totiž objevily v době ledové a jejich úkolem bylo na jejich neandrtálce navléknout v čase jedna minuta co nejvíce oblečení. V druhém úkolu si zahrály na archeologa, který vykopal části kostry dinosaura a musí je rychle složit dohromady. Když se venku setmělo, na děti čekal poslední nelehký úkol - ve strašidelném sklepě pouze pomocí baterky najít pravěké indicie a složit příběh...

Nakonec si ještě vyrobily ochranný amulet a šuply do spacáků, abychom se společně podívaly na film K. Zemana - Cesta do pravěku... Moc jsme si to užili a pokračujeme, přihlášeno je totiž dalších 20 dětí a ty cesta do pravěku čeká o týden později...

 

 

 

 

5. 4. - středověké dopoledne s dětmi 5. tříd

 

Páteční dopoledne jsme společně s dětmi z pátých ročníků strávili ve středověkém duchu. Zavzpomínali jsme na dobu, kdy král bydlel na blízkém hradě Pecka, nahlédli jsme do tajemství středověkých měst a naučili se, co který řemeslník ve středověku vyráběl. Nakonec děti dostali nelehký úkol, a to vytvořit své středověké město tak, aby v něm bylo bezpečno. K tomu všemu nechyběla a ni středověká krčmářská  muzika... Fotografie naleznete ve fotogalerii.

 

 

 

 

 

 

26. 3. - Vzpomínnání na Bohumila Hrabala

 

V rámci akce "březen - měsíc čtenářů" jsme společně s panem spisovatelem z Nymburka - Janem Řehounkem, zavzpomínali na perlu české prózy, Bohumila Hrabala. Přestože je jeho dílo, stejně jako sám autor, velmi svérázné, V Bělohradě si našel své obdivovatele, kteří měli možnost prostřednictvím bohaté prezentace fotografií nahlédnout do soukromého života pana spisovatele a nalézt i v něm skryté "perličky na dně". Pro ty, kteří si cestu k Hrabalově tvorbě teprve hledají, měl pan Řehounek návod na to, jak se díly správně "prokousat"... Pro případné zájemce máme v naší knihovně bohatou nabídku Hrabalových děl.

 

 

15. 3. - Marek Šolmes Srazil dětem

 

Poslední den jarních prázdnin patřil v knihovně jen a jen dětem. Navštívil nás pan Marek Srazil alias Šolmes, který celou knihovnu uvedl do pohybu a skvělé nálady. Děti se dozvěděly o postavičkách z autorovy knihy Pohádky do postýlky, zkusily si je nakreslit, naučily se japonskou rozcvičku, zazpívaly si a hlavně si se Šolmesem užily spoustu legrace.

Knihu Pohádky do postýlky a CD se Šolmesovými písničkami si můžete v knihovně zakoupit za internetové ceny, v případě zájmu V8s vytiskneme autorovy postavičky z knih.

 

 

21. 2.   - Babka Ťapka

 

Bylo nám potěšením, že naší malou knihovnu navštívila paní Nyklová, která krátce po svých 70. narozeninách vyrazila až na Nový Zéland, aby si splnila svůj dávný sen. Téměř po deseti letech na svou cestu prostřednictvím milého vyprávění a promítáním fotografií potěšila návštěvníky besedy a podělila se tak s nimi o svůj neskutečný elán a dar pozitivního myšlení. Věřím, že vyprávění paní Nyklové bude pro mnohé výzvou, že na sny není nikdy pozdě...

 

 

Loutky - soutěž pro děti

 

V loňském roce by slavný český ilustrátor a loutkář, pan Jiří Tnka, oslavil 100. výročí narození, proto naše knihovna vyhlásila soutěž pro děti O nejkrásnější doma vyrobenou loutku. Bylo milým překvapením, že se loutek sešlo mnoho, od ponožkových maňásků přes hadrové panenky a keramické panny až po klasické marionety. Velkou kuriozitou byla loutka vyrobená z plastových lahví v životní velikosti. Měla jsem velkou radost, že se zapojili také rodiče a jako poděkování za účast všem byl připraven literární pořad s názvem Trnkova Zahrada. Vzhledem k tomu, že šlo ale opravdu o soutěž, hlavním vítězem se stali bratři Jiřík a Martin Bičišťovi se svým rytířem na koni. Loutky si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

 

 

 

 

 

 2012

 

 

8. 12. - Vánoce za časů našich babiček

 

Bělohradské děti měly možnost prožít odpoledne plné vůně strarých časů. Seznámili jsme se s tradičními vánočními zvyky, potěšili se vánočními pohádkami z knih Josefa Lady, vyzkoušeli jsme, jak plují skořápkové lodičky a rozkrojili jablíčka, abychom viděli, zda budeme zdraví. Děkujeme paní Jitce Vrabcové, která pro děti napekla perníčky, které si děti dozdobily. Závěrečnou odměnou pak byly koledy  v podání houslové třídy paní učitelky Elišky Suché. No, ateď už budeme jen čekat a těšit se na Ježíškovo zacinkání...

 

 

 

15. 11. - Astrologie a partnerské vztahy

 

Letos již podruhé přijal naše pozvání známý astrolog pan Milan Gelnar, který nás tentokrát seznámil s problematikou partnerských vztahů pod vlivem hvězd. Celá přednáška byla vedena v humorném duchu, takže si na své přišli návštěvníci astrologie znalí, tak i úplní začátečníci. Závěrem nechyběly cenné rady pro muže a ženy, které jsou k nahlédnutí v sekci fotogalerie.

 

2. 11. - Strašidelná stezka

 


Celý předdušičkový týden navštěvovaly knihovnu třídy dětí z místní ZŠ a společně jsme si povídali o pověstech Bělohradu. Nechyběly ani zajímavosti o tajmených a magických místech opředených záhadami. Páteční večer pak vše vyvrcholilo strašidelnou stezkou na zámku. Děti si nejprve vyrobily lampičky a pak už s doprovodem Bílé paní pospíchaly na zámek, kde to bylo opravdu dušičkové. Hlavní brána se otevřela  a děti uviděly cestičku plnou svíček, na jejíž konec musely samy dojít a podepsat se na listinu hodných duší. Že to nebude jen tak bylo jasné hned, jak se v oknech objevil duch zemřelé hraběnky, bezhlavý rytíř či bělohradský vlkodlak. Atmosféra zhoustla ještě víc, když se v šeru na nádvoří vynořily lesní přízraky, ale děti vše zvládly a nakonec byly odměněny sladkými krvavými prstíčky Bílé paní.

 

foto naleznete v sekci fotogalerie

 

22. 10. -  Už tě vidím, Bělohrade

Přestože již uplynul nějaký čas od vydání knihy Už tě vidím, Bělohrade, napadlo nás, že uspořádáme společně s autory knihy besedu. Naše pozvání přijal pan Čeliš, pan Vacek a pan Stuchlík. Účast byla opravdu komorní, nicméně i tak se všichni návštěvnici mohli společně zasmát třeba nad vzpomínkami na pana Hrabala, který naše lázeňské městečko navštěvoval, ale také nad anekdotami z dětství a vůbec ze života našeho města.

 

13. 10. - Indiánský výlet pro děti

 

Již delší dobu byl v plánu indiánský výlet, který se mohl nakonec uskutečnit v krásnou říjnovou sobotu. Přihlásilo se skoro 25 dětí, které společně, dle indiánské mapy, prošly lehkými, ale mnohdy i záludnými úkoly. Cestou jsme vytvořili tři indiánské kmeny se jmény Bílí orli, Černí orli a Ostré drápy. Všichni indiáni bojovali statečně, za odměnu dostali bizoní řízek a nechyběl ani poklad v dřevěné truhle ukrytý pod kořeny stromu. Večerním překvapením bylo bubnování na opravdové bubny. Díky patří panu Macháčkovi z Nové Paky, který pro děti připravil krásný program. Stará mapa nás dovedla až na místo tajného odpočinku (stará škola v Brtvi), kde jsme si zatopili v kamnech a zachumlali se do spacáčků. Stýskalo se nám jen malounko, a tak jsme si na dobrou noc ještě promítli film na zeď jako v opravdovém kině a spali až do rána... Moc děkuji paní učitelce Krausové za pomoc a dětem za jejich zářivé oči...

foto naleznete v seci fotogalerie

 

 

 

 

 

24. 9. 2012 - beseda nad kronikou L. Bělohradu

 

 

Po delší letní odmlce jsme se opět sešli, abychom strávili příjemný večer pod taktovkou paní kronikářky Hany Friedrichová. Účast byla opět velmi milá, návštěvníci knihovny měli možnost nahlédnout do opisů kronik archivovaných v Jičíně a také se seznámili s originálem kroniky současné. Nechyběl ani retro film o Lázní Bělohradu z roku 1972, který jenom podpořil nostalgickou atmosféru celé akce. Děkuji moc paní Friedrichové za přípravu besedy a milá slova, bez kterých by to nešlo.

 

 

 

 

 31. 5. 2012 - pasování prvňáčků na čtenáře

 

Poslední květnový den se nesl ve znamení velké slávy - prvňáčci z místní ZŠ byli pasováni na rytíře čtenářského řádu. Jejich čtenářský um si až z daleké Písmenkové říše přijel poslechnout pan král Písmenko II. a pozvání přijala i jeho dvorní písařka, paní spisovatelka Martina Komárková alias Slabika III.  Akce se nesla ve víru smíchu a dobré nálady, ke které přispěly také děti ze školní družiny, které pod vedením paní učitelky Riedlové secvičily pohádku Mrazík.  Fotografie z akce si můžete prohlédnout v sekci fotogalerie.

 

 

 

 

 

 

24. 5. 2012 - vernisáž Moje babička

 

Další květnový čtvrtek patřil dětem, které se zúčastnily výtvarné soutěže Moje babička. Výstava se konala ku příležitosti 150. výročí úmrtí Boženy Němcové, a protože nejen bělohradské děti mají opravdu ručičky šikovné, sešlo se skoro 90 obrázků. Velký dík patří paní učitelce Klusoňové, Chomyšinové a Krausové, které se s dětmi do akce zapojily, nelenily ani děti z MŚ Horní Nová Ves. O hudební program se postarali žáci Elišky Suché, takže jsme mohli společně všem babičkám poděkovat za jejich láskyplnou náruč. Z tak velkého množství bylo velmi těžké určit vítěze, ale nakonec se porota usnesla takto - Eliška Tichá v 1. kategorii (MŠ), Lucka Mílová v 2. kategorii (1. a 2. třídy) a Marek Kulhánek ve 3. kategorii (3., 4., 5. třídy). Zvláštní ocenění za kolektivní práci dostali bratři Hugo a Kvído Sekot a Ema a Filip Šulcovi. Všem ostatním dětem moc děkujeme, že nám jejich obrázky budou dělat radost až do konce srpna. Všichni jste na výstavu srdečně zváni.

foto z akce naleznete v sekci fotogalerie

 

 

22. 5. 2012 -beseda nejen literární s paní  spisovatelkou H. M. Körnerovou

Naši knihovnu navštívila paní Körnerová, autorka, m.j., knihy Andělská tvář či pentalogie Pán hor. Setkání bylo nadmíru milé, čtenáři měli možnost poznat zblízka nejen dílo paní spisovatelky, ale také nahlédnout na její nelehkou životní cestu, která pro mnohé z nás může být impulsem k tomu, abychom se dokázali radovat z každodenních maličkostí...

foto z akce naleznete v sekci fotogalerie

 

 

 10. 5. 2012 - Astrologie v denním životě

 

Tentokrát přijal pozvání do naší knihovny známý astrolog Milan Gelnar, který nám přednesl úvodní přednášku na téma astrologie. Velmi vtipná byla astrologická statistika, do které se všichni hosté zapojili. Neméně zajímavé bylo i vyprávění na téma karmický životní úkol - to, co by mělo být naším smyslem života, abychom byli šťastní a který máme pochopitelně každý individuálně "šitý na tělo". Spousta z nás si ho nechala panem Gelnarem vypočítat a spokojeně odcházela domů  s vidinou lepších zítřků...

foto z akce naleznete v sekci fotogalerie

 

 

24. 4. 2012 - 3000 km Tureckem

 

Duben se v naší knihovně nesl opravdu v cestovatelském duchu. Po přednášce o cestě po Nepálu následovalo vyprávění pana Pavla Bičištěho, které bylo zpestřeno bohatými fotografiemi a pestrými zážitky po cestách Tureckem. Jsem moc ráda za bohatou účast a zájem místních i lázeňských hostů a budu se s Vámi těšit na další setkání.

 

 Čarodějné čtení pro děti 2. tříd

V pondělí, týden před svátkem pálení čarodějnic,  přišly děti do knihovny, která byla tak trochu očarovaná. Uvítala je čarodějnice Elvíra, která je seznámila s magickými a čarovnými knihami, vysvětlila, co je čarodějný sabat a proč se v pondělí 30. 4. zapalují na kopcích ohně. Společně jsme nakoukli do čarodějného krámku, děti vymyslely čarodějný lektvar a vyplnily začarovanou křížovku. Na závěr nechyběla pohádka o čarodějnici Eulálii.

fotografie naleznete v sekci fotogalerie.

 

 

Středověk v knihovně - pásmo pro děti 4. tříd

Po besedě na téma pravěk následovalo povídání o životě ve středověku. Děti uvítala svatá Ludmila a společně jsme si povídali o životě lidí ve středověku. Nechyběla středověká hudba, při které měly děti za úkol postavit strategicky správně středověké město a středověký řemeslný kvíz. Závěrem jsme si přečetli společně článek o životě středověkého člověka jménem Huogard.

Fotografie naleznete v sekci fotogalerie.

 

 

 

 

3. 4. 2012 - Namasté Nepal (Dobrý den, Nepále)

Jeden z dalších cestovatelských večerů proběhl po menších technických problémech náramně. Pan Štěpán Medikus z nedalekého Nemojova u Dvora Králové nás svými diapozitivy obohacenými o autentické videonahrávky dovedl až téměř na střechu světa. Velmi cenné byly praktické informace, které, pevně věřím, využijí posluchači, kteří mají v plánu cestu do Nepálu, jak se říká, na vlastní kůži...

 

 

 

 30. března 2012 - Noc s Andersenem

Páteční večer opět patřil v knihovně dětem. Děti přišly do knihovny přenocovat, načerpat vědomosti o známém dánském pohádkáři, rozluštily kvíz v tajné řeči, našly poklad ukrytý v protěném koši ve sklepě, který pak s chutí spořádaly u skoro nočního filmu Sněhová královna. Nechyběla  ani trocha tvořivosti, kdy šikovné dětské ručičky vykouzlily z e starých ponožek příšerky, které dětem dělaly radost ve spacáčcích a ž do rána. Už teď se těšíme na další setkání a dobrou noc v knihovně...

 

  

20. března 2012 - Hodinka s K. V. Raisem - večer v duchu dámské jízdy, který snad jen trochu "narušila" všudypřítomná mužská společnost našeho rodáka K. V. Raise... Naše pozvání přijala paní Jitka Mečířová, která nás příjemně melancholicky zavedla do doby K. V. Raise, seznámila nás s jeho životem a dílem.

 

 Návštěva knihovny - děti z MŠ Horní Nová Ves

V rámci akce březen - měsíc knihy navštívily knihovnu děti z místní MŚ. Společně jsme si povídali o pejskovi a kočičce a dokonce jsme upekli dort z ingrediencí jako pejsek a kočička v Čapkově knize Povídání o pejskovi a kočičce. Ve fotogalerii naleznete fotografie z návštěvy dětí MŠ Horní Nová Ves

 

 

 

16. března 2012 - Noc s Andersenem

Páteční večer patřil dětem a také pohádkám H. Ch. Andersena. Akce se uskutečnila v bělohradské knihovně poprvé a myslím, že jsme si všichni odnesli příjemné zážitky. Nechyběla živá sněhová královna, děti musely vyluštit tajné písmo ze země sněhové královny, vyplnit vědomostní kvíz a najít poklad schovaný v proutěném koši ve sklepě. Pro tvořivé ručky byla připravena dílnička s šitím příšerek z ponožek. Pozdě v noci  se děti zachumlaly do svých spacáků a spaly až do rána... fotografie naleznete v sekci fotogalerie

 

7. března 2012 - korálková dílna  a pohádková stezka-

O jarních prázdninách proběhla v knihovně korálková dílna, na které si děti mohly vyrobit nějakou parádu nebo si projít pohádkovou stezku plnou úkolů.

 

 

9. února 2012 - Cestovatelská beseda s promítáním - Himaláj není jen led a sníh

 

Velmi povedená akce se uskutečnila za milé návštěvy cestovatele RNDr. Petra Rybáře, který více jak třicítku účastníků potěšil svým vyprávěním a postřehy z dávných cest po Himalájích. Návštěvníci akce měli možnost shlédnout poutavé fotografie doplněné o zvukové nahrávky, které nám přiblížily atmosféru dalekého světa tibetských mnichů, krajinu ledu, sněhu a neskutečně otevřených lidských srdcí.

 

 

 

19. ledna 2012 - filmové promítání Kimčongílie

 Spíše komorněji pojaté promítání dokumentu z prostředí Severní Koreje, které pomohlo návštěvníkům akce si vytvořit velmi objektivní pohled na krutý život Severokorejců. Fim byl zapůjčen od organizace Člověk v tísni a do budoucna bychom rádi půjčili další z nabízených titulů, které člověka ze západního světa seznámí se vzdálenou problematikou cizích kultur a zemí třetího světa.

 
19. - 23. 12. 2011 - Výtvarná dílna

 

Poslední adventní týden měly nejen děti možnost načerpat vánoční atmosféry v knihovně výrobou andělské lucerny. Přestože účast byla spíše komorní, pevně věřím, že dětem a jejich rodinám andělské světlo přineslo domů radost a pokoj...

 

Foto z akce naleznete v sekci fotogalerie.

 

 

8.12. 2011 - Literární beseda s autory knihy Tajemnou krajinou Erbenových balad - Marií Holečkovou a Janem Kročou

 

Ve čtvrtek 8. 12. proběhla v prostorách knihovny literární beseda na téma nově vydané knihy o krásných, a zároveň mystických místech našeho regionu - Tajemnou krajinou Erbenových balad. Mile nás překvapila dvacetičlenná účast posluchačů. Na své si mohli přijít ti, kteří se zajímají o legendy ohledně Byšiček, Miletínských Lázní, Červené Třemešné nebo i Zvičiny. Povídání bylo doprovozeno promítáním fotografií, jenž věrně zachycují mystickou atmosféru Podkrkonoší a také čtením úryvků z Erbenovy Kytice. Celá beseda byla zakončena autogramiádou s oběma autory knihy.

 

Foto z akce naleznete v sekci fotogalerie.

 
Proces zabral 0.0290 sekund času a 0.67MB paměti.